Jastrzębia Góra noclegi, informacje, wczasy w Jastrzębiej Górze. Zapraszamy do Jastrzębiej Góry.

Dębki

Dębki

Geneza nazwy wioski odnosi się do końca XVIII wieku, kiedy to chłop Dębek otrzymał ten kawałek ziemi od zakonu z sąsiedniego Żarnowca, wówczas wioskę określono zatem Dębek. Ludność wsi trudniła się, jak łatwo zgadnąć uprawą przyjętej roli a także rybactwem. W tym miejscu ma swe ujście rzeka Piaśnica, a cała wioska wchodzi w skład Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Na rzece Piaśnicy wytyczona była, przed wojną, granica ówczesnej Polski, a stojący po dziś dzień ok. 300 metrów od ujścia rzeczki murowany dworek z lat 20-tych dwudziestego wieku społecznika profesora Wrzostka. Aranżował on, wspólnie z znajomymi i rodziną, tutaj obozy harcerskie. Do dziś dworek ten zwany jest domem Prof. Wrzostka z Poznania. Uchowało się tu jeszcze parę zabytków na przykład zrobiony z drewna kościółek z lat 30 dwudziestego stulecia, bądź chata szkieletowa z osiemnastego stulecia.
Jednakże, dla większości rodaków Dębki to przede wszystkim letnisko. Poza sezonem zamieszkuje w tym miejscu zaledwie dwieście osób, w sezonie dużo więcej. Miejscowa plaża jest przyjazna kąpielom słonecznym – piaszczysta, szeroka, a przejścia na plażę, z powodu okalających ją niskich wydm, są prawie że płaskie oraz wygodne. Ciekawostką lokalnej plaży jest możliwość korzystania ze słonecznych i morskich kąpieli bez kompletnego stroju kąpielowego, a dla wielbicieli zupełnego nudyzmu wyodrębniono specjalny kawałek plaży, który znajduje się za rzeką.
Noclegi w Dębkach to spora oferta domków letniskowych, pokoi gościnnych, kwater, pensjonatów a nawet komfortowych apartamentów. Senne przez większość roku Dębki „ożywają” w sezonie urlopowym. Na ulicach otwierają się butiki, budki, kramy z fast foodami, pamiątkami, słodyczami, otwierane są sklepy, restauracyjki, smażalnie.
Dębki to również ostoja natury. Miejscowość położone jest na terenie Parku Krajobrazowego, w pobliżu rzeczki Piaśnicy zlokalizowano rezerwat „Piaśnickie Łąki”. Rezerwat obejmuje pięćdziesiąt sześć ha i pomimo nazwy to nie tylko łąki – rosną tu też połacie lasów z sosnami, brzozami, dębami, a w poszyciu dojrzewają: jałowiec, kruszyna, wierzba, śmiałek darniowy, storczyk plamisty, woskownica europejska, kosaciec syberyjski i kozłek lekarski. Oprócz tego meandrująca w okolicach Dębek rzeka to siedlisko sandaczy, szczupaków, płoci, okoni, piskorzy oraz fląder, a na dnie – małży oraz raków, a także dużo gatunków flory.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, warto podczas planowania jakie noclegi nad morzem wziąć pod uwagę, dodać do listy Dębki.

Polecamy
Partner serwisu www.ostrowo.pl

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem bałtyckim