Jastrzębia Góra noclegi, informacje, wczasy w Jastrzębiej Górze. Zapraszamy do Jastrzębiej Góry.

Jarosławiec

Jarosławiec

Na centralnym pobrzeżu naszego morza, na urwistym jego brzegu, pośród lasów, w pobliżu dwóch jezior Wicko oraz Kopań znajduje się letniskowa wioska Jarosławiec. W opasujących Jarosławiec lasach odszukamy nie tylko normalnie obecną sosnę, ale również sosnę czarną, modrzew, daglezję.

Charakterystyczny krajobraz, zatorfione łąki, wydmy a także jezioro Wicko chronione są poprzez utworzenie w tej okolicy „Pasa Pobrzeża na zachód od Ustki” – Obszaru Chronionego Krajobrazu, dla chronienia ich walorów dla wypoczynku oraz turystyki.

Do najokazalszych obiektów należą grupy wydm białej oraz szarej z trawami piaskownicą i wydmurzycą, występuje tu między innymi mikołajek nadmorski, storczyk kruszczyk, las dębowo-brzozowybór bażynowy.

Z poł. szesnastego wieku wywodzą się zapisane wzmianki odnoszące się do współczesnego Jarosławca. W tamtym czasie mieszkańcy wioski trudnili się głównie rybołówstwem, pozyskiwaniem i obrabianiem bursztynu.

Letnicy rozpoczęli zjeżdżać do miejscowości Jarosławiec u schyłku XIX stulecia. Osobliwą ciekawostką była wówczas dochodząca od jednego kilometra szerokości o miałkim piasku plaża, na nieszczęście przez lata Bałtyk wydzierał plażę. Zaczęto ochraniać piaszczysty brzeg budując opaskę, minusem było to, że morze wyrzucało na plażę kamienie. W 2009 roku zrealizowano prace mające dążące do odtworzenia plaży, przepompowano z morza gigantyczne ilości piasku oraz rozsypano go na plaży. Dzisiaj plaża jest szeroka, piaszczysta a także przygotowana na podjęcie coraz większej liczby turystów.

Kolejną ciekawostką Jarosławca stanowi pamiętająca dziewiętnasty wiek latarnia morska, postawiona aby zmniejszyć liczbę rozbić jednostek pływających, do jakich cyklicznie dochodziło na tym odcinku Morza Bałtyckiego. Początkowy budynek latarni okazał się za niski, przebudowano go latarnikom a niedaleko postawiono wysoką na trzydzieści trzy m okrągłą, ceglaną wieżę. Dziś latarnię można odwiedzać, na jej zwieńczenie prowadzą wykonane z drewna, kręte schody.

W miejscowości Jarosławiec działa różnorodna baza turystyczna, działa w tym miejscu niemało ośrodków wypoczynkowych, pensjonatów, domków letniskowych, domów gościnnych oferujących pokoje oraz kwatery, a także campingów.

Jeśli chcesz zdobyć więcej informacji o miejscowości Jarosławiec zapraszamy na stronę: http://www.jaroslawiec.com.pl. Dodatkowo znajdziesz tam bogata bazę noclegową Jarosławca.

Polecamy
Partner serwisu www.ostrowo.pl

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem bałtyckim