Jastrzębia Góra noclegi, informacje, wczasy w Jastrzębiej Górze. Zapraszamy do Jastrzębiej Góry.

Latarnia Morska Rozewie

Rozewie latarnia

Latarnia Morska w Rozewiu zlokalizowana jest przy ulicy Leona Wzorka 1 w Rozewiu. Patronem ulicy jest latarnik, który pracował w niej w latach 1920 -1939 i we wrześniu 1939 roku został zamordowany przez najeźdźców. Latarnia nosi imię S. Żeromskiego, który na początku lat 20-tych odwiedzał Rozewie – miał rzekomo nawet spędzać czas w latarni.

Budowla latarni powstała w 1822 roku i poddana była dwóm ważnym przebudowom. Pierwszej w 1910 i następnej w 1978 roku. W czasie tej drugiej zrealizowana została największa zmiana w wyglądzie latarni – latarnię podwyższono o 8 metrów poprzez wstawienie walca z metalu. Przyczyną zwiększenia wysokości były pobliskie drzewa, które zasłaniały blask latarni. Na wieży zastosowano też nowe źródło światła.
Latarnia jest udostępniona dla zwiedzających, na dodatek w jej wnętrzach zlokalizowane jest małe Muzeum Latarni Morskich w Rozewiu. Można tutaj podziwiać m.in. dawny reflektor latarni wspólnie z elektrycznym wyposażeniem – urządzenia pozostały na swoim miejscu w czasie przebudowy latarni. Latarnia jest wysoka na nieomalże trzydzieści trzy metry, a przez wzgląd na usytuowanie na wysokiej skarpie źródło światła znajduje się na wysokości powyżej 83 m n.p.m. oraz jest widoczne z 26 mil morskich.
Budynek latarni jest całkiem charakterystyczny – biały, murowany dół i metalowa, czerwona góra. Okoliczne miejscowości wczasowe: Jastrzębia Góra, Władysławowo oraz panoramą morza można zachwycać się z tarasu latarni.

Polecamy
Partner serwisu www.ostrowo.pl

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem bałtyckim