Jastrzębia Góra noclegi, informacje, wczasy w Jastrzębiej Górze. Zapraszamy do Jastrzębiej Góry.

Karwieńskie Błota

Karwieńskie Błoto

Nie wcześniej niż z początkiem XVII stulecia założono wioskę Karwieńskie Błoto na terenach przedtem definiowanych jako grzęzawiska niezasadne do zamiarów osadniczych. Zrobili to koloniści z Fryzji – zaznani w wznoszeniu wiosek na terenach podmokłych i zalewanych przez wodę morską. Wieś posadowiono stosownie z holenderskimi kanonami – domy budowano w dwóch szeregach, a okolicę osuszono.

Wznoszono w tym miejscu chaty i budynki gospodarcze w konstrukcji szkieletowej. Po dziś dzień uchował się budynek z końca osiemnastego stulecia – niestety został nieraz przebudowany i zatracił własny oryginalny klimat. Potomkowie „Olendrów” zasiedlali te obszary do 1945 r. – kiedy zostali wysiedleni do Niemiec. Po dawnych kolonistach zostały w tym miejscu resztki cmentarza.
Współczesne Karwieńskie Błoto to dwie wioski. Karwieńskie Błoto I to dawniejsza wieś, położona dalej od brzegu, w pobliżu zasadniczego szlaku komunikacyjnego, przed wjazdem do miejscowości Karwia, jest poniekąd ekonomiczniejszą opcję noclegową dla turystów, którzy – planując tańsze wakacje – mają ochotę używać ślicznej, piaszczystej a także szerokiej plaży, rozrywek i atrakcji w Karwi. Odległość od Karwieńskiego Błota Pierwszego do morskiego brzegu to ponad dwa kilometry. Krótsza trasa prowadząca na brzeg morski prowadzi obrzeżem wioski Karwieńskie Błoto Drugie, które leży bliżej morza. W obu tych wioskach dopiero w latach 70-tych dwudziestego stulecia zaczęła się rozwijać turystyka. Wioski proponują kojący, uspokajający odpoczynek, równocześnie oferując zwyczajowe wakacyjne atrakcje w pobliskiej Karwi.
Nad samym brzegiem morza znajduje się z kolei wypoczynkowa wioska Karwia leżąca w pobliżu Jastrzębiej Góry. Tu znajduje się bodajże najszersza w tym rejonie piaszczysta plaża, odseparowana ona jest wydmami oraz lasem sosnowym, który jest częścią parku krajobrazowego. W Karwi warto zwiedzić rezerwaty przyrodnicze z unikalną roślinnością.
Do Karwi zjeżdżali wczasowicze już przed II Wojną Światową. Tak w Karwi a także w Karwieńskim Błocie bez trudności znajdą Państwo dopasowaną do Waszych potrzeb propozycję noclegową – tutaj oferta noclegowa Karwieńskich Błot: www.karwienskieblota.pl/noclegi/wszystkie

Polecamy
Partner serwisu www.ostrowo.pl

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem bałtyckim