Jastrzębia Góra noclegi, informacje, wczasy w Jastrzębiej Górze. Zapraszamy do Jastrzębiej Góry.

Gdańsk

Gdańsk

Gdańsk – portowe miasto nad Bałtykiem, jedno z miast o najdłuższej historii w naszym kraju, a zarazem jedno z najbardziej znanych, obok Warszawy i Krakowa, polskich miast w świecie. To także znaczny ośrodek kultury i nauki, gospodarczy a także węzeł komunikacyjny.

Archeolodzy dowodzą, iż już w VII stuleciu była tu osada. W X stuleciu dawny władca Polski Mieszko Pierwszy włączył Gdańsk z okolicą do swojego państwa. W 1263 r. Gdańsk dostał prawa miejskie. O Pomorze Gdańskie i Gdańsk prowadzono w przeszłości sporo wojen. W średniowieczu rządzili nim oprócz Polaków Brandenburczycy, Prusacy, Krzyżacy.
Gdańsk zdobyły również wojska napoleońskie w 1807 roku – wówczas również po raz pierwszy utworzono Wolne Miasto Gdańsk. Po raz kolejny Gdańsk stał się Wolnym Miastem w 1920 roku. Sprawa Gdańska była dodatkowo jednym z pretekstów wybuchu Drugiej Wojny Światowej. To stąd padły pierwsze wystrzały z okrętu Schleswig-Holstein na Westerplatte. W trakcie walk Gdańsk został zrujnowany w 90 %.
Gdańsk to także bohater historii nowożytnej – to tu miały miejsce Wydarzenia Grudniowe 1970 roku – strajki w Stoczni Gdańskiej, to tutaj miał miejsce słynny strajk w stoczni, to tu podpisano 31 sierpnia 1980 r. porozumienie Sierpniowe pomiędzy dotychczasowym rządem a Solidarnością.
Gdańsk rozpoznają również kibice piłkarscy – Gdańsk był jednym z gospodarzy Euro 2012.
Tymczasem dzisiejszy Gdańsk to głównie jeden z największych polskich ośrodków kultury. Nie sposób wyliczyć wszystkich zabytków i muzeów jakie znajdują się w tym mieście. W Gdańsku odkryjemy mnóstwo teatrów, filharmonię, operę. Organizowanych jest tutaj wiele imprez – przykładowo coroczny Jarmark Dominikański, Festiwal Dobrego Humoru czy festiwal All About Freedom.
Gdańsk to niezbicie także duży ośrodek wakacyjnego odpoczynku. Znajdują się tu plaże morskie, ogromna i różnorodna baza noclegowa i gastronomiczna. Można spędzić tutaj urlop w wyrafinowanych hotelach, apartamentach, lecz także odnajdziemy miejsca oferujące kwatery i pokoje w Gdańsku, są tutaj również pola namiotowe i campingi.

Polecamy
Partner serwisu www.ostrowo.pl

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem bałtyckim