Jastrzębia Góra noclegi, informacje, wczasy w Jastrzębiej Górze. Zapraszamy do Jastrzębiej Góry.

Hel

Hel - portHel to miasteczko na krańcu mierzei helskiej, o dość długiej historii. Prawa miejskie nadane zostały Helowi już w XIII w. Do XV w. Hel był znaczącym ośrodkiem handlowym, później stracił na znaczeniu na korzyść Gdańska. U schyłku wieku XIX pobudowano tu port rybacki a miejscowość raz jeszcze zaczęła się rozwijać.

Wspólnie z rozwojem komunikacji i turystyki Hel stał się celem weekendowych eskapad dla mieszkańców Gdańska i Sopotu.
W 1918 r. pomimo, iż większość mieszkańców Helu była niemieckojęzyczna, na podstawie traktatu wersalskiego miejscowość przyznano odrodzonemu Państwu Polskiemu. Kilka lat później wybudowano połączenie kolejowe z Gdynią. Na skutek strategicznego położenia w miejscowości powstał rejon umocniony oraz port wojenny. W trakcie II Wojny Światowej Hel bronił się do drugiego października 1939 roku.
Po II Wojnie Światowej miejscowość miała status miejsca szczególnie ważnego strategicznie, mogli odwiedzać go jedynie obywatele PRL. Obostrzenie w wjeździe do Helu odwołano dopiero w 1989 r., a same szlabany zniknęły dopiero w latach 90-tych XX w. (Więcej o historii miejscowości: http://www.hel.info.pl/historia.html)
Współcześnie Hel to nade wszystko ośrodek letniego wypoczynku i rybołówstwa. Umiejscowiono w tym miejscu również garnizon Marynarki Wojennej oraz port morski z przystanią rybacką, pasażerską i jachtową. Można z tego miejsca wypłynąć w rejs po Morzu Bałtyckim, na jednym z byłych kutrów rybackich, a od 2006 r. funkcjonuje tutaj Tramwaj Wodny – połączenie promowe z Trójmiastem – to najszybsza i jednocześnie najtańsza sposobność przybycia do Sopotu, Gdańska czy Gdyni.
Hel ma znakomita lokalizację dla amatorów kąpieli słonecznych – otoczony jest wodami morskimi, ze znaczną ilością plaż. Można skorzystać z piaszczystego brzegu od strony otwartego morza, albo od strony zatoki Gdańskiej. Na piaszczystym brzegu dużo się dzieje – o czynny wypoczynek dba Hel Animation.
Aktywny odpoczynek to również wycieczki rowerowe – rower to coraz częściej zabierany sprzęt na wczasy. w 2005 roku otwarto ścieżkę rowerową – biegnie ona przez całą Mierzeję Helską, wzdłuż drogi 216 – odcinek przyrodniczy – do Juraty – to 10 km trasy.
Hel to także pociągające miejsce dla wielbicieli nurkowania. Znajduje się w okolicy Helu niemało wraków, znajdujących się na rożnych głębokościach. Bazy nurkowe zlokalizowane w porcie oferują kompletne zaplecze dla nurków. Nie brakuje także instruktorów, którzy oferują naukę nurkowania.
Ze względu na swoją przeszłość Hel zaciekawi również fascynatów historii – znajdują się tu Muzeum Obrony Wybrzeża, Muzeum Rybołówstwa, fortyfikacje i latarnia morska. Hel jest znany dodatkowo ze swego fokarium – to część Stacji Morskiej – placówki naukowej Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych na Bałtyku. To dodatkowo miejsce rekonwalescencji chorych osobników. Udostępniona jest sala wystawowa oraz oświatowa oraz podziemia, gdzie można, poprzez specjalne szyby, przyglądać się podwodnym zabawom fok.
Hel to świetne miejsce na wczasy nad morzem. Mnóstwo atrakcji, bogata baza gastronomiczna oraz turystyczna sprosta oczekiwaniom każdego turysty.

Informacje na podstawie strony: http://www.hel.info.pl

Polecamy
Partner serwisu www.ostrowo.pl

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem bałtyckim