Jastrzębia Góra noclegi, informacje, wczasy w Jastrzębiej Górze. Zapraszamy do Jastrzębiej Góry.

Jastarnia

Plaża w Jastarni

Mniej więcej w połowie długości Mierzei Helskiej położone jest małe miasto – Jastarnia – status miasta posiada od 1973 roku. Dawniej była to cicha rybacka osada – dopiero wraz z doprowadzeniem w latach 20-tych XX w. linii kolejowej i wybudowaniem portu – nastąpił intensywny rozrost miejscowości. Głównie, za sprawą narastającego ruchu turystycznego.

Współcześnie Jastarnia to znaczący ośrodek wakacyjny a także rybacki. Na turystów oczekują mnogie, strzeżone kąpieliska wraz z piaszczystymi brzegami morza, zarówno nad bezpośrednim Bałtykiem jak i nad zatoką. Dla urlopowiczów z psami otwarty jest sektor plaży pomiędzy Jastarnią i Juratą (wejście numer 55).
W Jastarni ciągle żywe są tradycje kaszubskie. Przykładowo nazwy ulic są zapisywane w dwóch językach – po kaszubsku i polsku, w wakacje, od 2006 r., urządzana jest przedsięwzięcie „Lokalny Pieniądz”. Oferowany jest żeton 3 Merki – ekwiwalent 3 PLN, wolno nim płacić we wskazanych punktach za towary a także usługi. Wielu wczasowiczów zachowuje sobie „3 Merki” na pamiątkę z Jastarni.
Z zabytków kaszubskiej kultury rybackiej odkryjemy tutaj prywatne Muzeum Pod Strzechą, Chatę Rybacką ze zbiorami rybackimi, okazy umieszczone są także w portowym bosmanacie. W Jastarni funkcjonuje także skansen fortyfikacji.
W Jastarni jest również latarnia morska. To najniższa nasza latarnią (17 m) i niestety nie jest udostępniona do zwiedzania. Jako ciekawostkę należy przekazać fakt, że to jedna z dwóch, prócz latarni w Osetniku, całkiem metalowa budowla. Skonstruowana została ona z fragmentów starego nautofonu Stilo.
W Jastarni działa również port morski zlokalizowany od strony zat. Puckiej, to baza rybołówstwa, przystań pasażerska oraz przystań jachtowa. Mogą tu wpływać całkiem duże jednostki – długość 60 m oraz zanurzenie do niespełna 4-ech metrów. Basen portowy jest chroniony przez 2 falochrony.
Jak we wszystkich miastach nad zat. Pucką, panują tutaj idealne wprost okoliczności do uprawiania niezmiernie modnych sportów wodnych: kite i windsurfingu. Ponadto, przez całą helską mierzeję prowadzi szlak rowerowy, a otoczenie dogodne są do spacerów.
Jak na morski kurort przystało, Jastarnia to bogata baza turystyczna oraz gastronomiczna. Noclegi w Jastarni to mnogość pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych, hoteli, apartamentów oraz kwater prywatnych.

Zapraszamy na stronę informacyjno – turystyczną poświęcona Jastarni: www.jastarnia.info.pl

Polecamy
Partner serwisu www.ostrowo.pl

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem bałtyckim