Jastrzębia Góra noclegi, informacje, wczasy w Jastrzębiej Górze. Zapraszamy do Jastrzębiej Góry.

Jurata

Jurata molo

Miejscowość urlopowa Jurata to wschodnia część miasta Jastarnia. Duża część Polaków kojarzy ośrodek wypoczynkowy Prezydenta RP z Juratą – de facto, to położony jest on w granicach Helu.

Jurata to kurort morski o krótkiej historii, do lat XX-tych XX w. były tam tylko wydmy i rósł las iglasty. Wszystko rozpoczęło się w tym miejscu w 1928 r. Ówczesna Polska miała mały dostęp do morza. W związku z tym, pobudowano między innymi port handlowy i wojenny w Gdyni, a także powstały miejsca letniego wypoczynku nad morzem – Jurata była najbardziej ekskluzywna.
Formalnie, pierwszy sezon to lato 1931 roku. Najbardziej renomowany był luksusowy hotel Lido – odwiedzali go m.in. Tola Mankiewiczówna, gen. Władysław Sikorski, Jan Kiepura, Wojciech Kossak czy Eugeniusz Bodo. Swe letnie wille posiadała w Juracie arystokracja (ks. Czetwertyńscy, hr. Potoccy bądź hr. Tyszkiewiczowie) i znani politycy: Mościcki czy też Beck. Do Juraty zjeżdżali na relaks sławni i bogaci Polacy a także goście z zagranicy. Do dzisiejszych czasów ocalało sporo ówczesnych rezydencji, pensjonatów i hoteli.
Po Drugiej Wojnie Światowej socjalistyczne władze postanowiły uczynić z Juraty miejsce letniego wypoczynku dla „ludu pracującego”. Wybudowano wówczas wiele resortowych, zakładowych ośrodków wczasowych i wybudowano (w latach 70-tych) wykonane z drewna, o długości metrów, molo spacerowe wiodące w głąb zat. Puckiej.
Po 1989 roku nowi posiadacze ośrodków wczasowych, will, pensjonatów czynili co tylko się dało by Jurata raz jeszcze stała się luksusowym kurortem. Przez ostatnie 20 lat wybudowano dużo elitarnych, eleganckich i wygodnych pensjonatów, ośrodków wczasowych i hoteli. Chociaż, nieliczni pamiętający dawną Juratę mówią, że to jeszcze nie ówczesna Jurata, to nabiera ona znów elitarnego charakteru.
W Juracie położone są dwie plaże: szersza i chętniej odwiedzana nadmorska – na tej plaży znajdziemy bary oraz żółte osłony dla plażowiczów, przypominające kształtem przedwojenne plażowe kosze. Następna plaża znajduje się nad zat. Pucką – którą za to, z uwagi na płytkie wody Zatoki Puckiej, wybierają pasjonaci kite i windsurfingu.
Gdyby ktoś miał ochotę wczuć się w atmosferę przedwojennego, wyrafinowanego kurortu to noclegi w Juracie będą idealnym wyborem.

Zapraszamy na serwis poświęcony Juracie –> www.jurata.info.pl

Polecamy
Partner serwisu www.ostrowo.pl

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem bałtyckim