Jastrzębia Góra noclegi, informacje, wczasy w Jastrzębiej Górze. Zapraszamy do Jastrzębiej Góry.

Mierzeja Helska

mierzeja helska

Mierzeja Helska, często błędnie nazywana półwyspem, jest mierzeją właśnie gdyż powstała w sposób  charakterystyczny dla mierzei. Choć nie biegnie ona jak większość mierzei wzdłuż wybrzeża, to powstała na skutek działania silnych wiatrów i prądów morskich płynących z zachodu na wschód. Jeszcze ok 300 lat temu stanowiła ona ciąg malutkich wysepek, które z czasem zaczęły się łączyć.

Charakterystyczny, rozpoznawalny przez każdego Polaka, kształt mierzei o długości 34 km i powierzchni zaledwie 32 km kwadratowych oddziela wody Zatoki Puckiej od Morza Bałtyckiego. Mierzeja rozpoczyna się w okolicy miejscowości Władysławowo, jej szerokość wynosi tam ok 300 m, i biegnie aż do miejscowości Hel, od której to mierzeja przyjęła nazwę. W okolicy Helu szerokość mierzei to ok 3 km, ale w najwęższym miejscu ma ona już tylko 150m.
Podążając od Władysławowa w kierunku Helu pojawiają się kolejno, znane nie tylko w Polsce letnie miejscowości wypoczynkowe: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata. Z Władysławowa do Helu, wzdłuż mierzei biegnie droga nr 216 oraz tory kolejowe. Na Hel można dostać się również tramwajem wodnym z jednego z miast Trójmiasta: Gdańska, Sopotu lub Gdyni.
Wody Zatoki Puckiej są płytkie idealne do uprawiania windsurfingu, a płycizną zwaną Rybitwią Mielizną pomiędzy Kuźnicą na mierzei, a Rewą na stałym lądzie od 2002 roku odbywają się „Marsze Śledzia” – impreza popularyzująca turystyką nad Zatoką Pucką, bezpieczny wypoczynek nad morzem oraz ochronę przyrody. Marsz ten stanowi niebywałą i niespotykaną atrakcję wypoczynku nad polskim Bałtykiem.

Pod adresem: http://www.domkinadmorzem.info.pl znajdziesz ofertę domków nad morzem, w tym na Mierzei Helskiej.

Polecamy
Partner serwisu www.ostrowo.pl

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem bałtyckim