Jastrzębia Góra noclegi, informacje, wczasy w Jastrzębiej Górze. Zapraszamy do Jastrzębiej Góry.

Władysławowo

Władysławowo

Nazwa Władysławowo bezpośrednio pochodzi od króla Władysława IV, który w latach 30-tych XVII w. zdecydował by pobudować w tym miejscu twierdzę, by bronić się przeciw przewidywanemu napadowi Królestwa Szwedzkiego. Teraźniejsze Władysławowo zaistniało w latach pięćdziesiątych XX wieku w następstwie scalenia miejscowości Wielka Wieś, Cytniewo, Poczernino, Hallerowo i portu Władysławowo.

Prawa miejskie Władysławowo uzyskało w 1963 r. Ogromną rolę w rozwoju turystyki na tych obszarach odegrał gen. Józef Haller, któremu, po ceremonii Zaślubin Polski z Morzem Bałtyckim w 1920 r. spodobało się to miejsce. Razem z niektórymi swoimi oficerami kupili te tereny. Z inicjatywy ich zaistniało kąpielisko Hallerowo, które miało być konkurencją dla będącego fragmentem Wolnego Miasta Gdańska Sopotu. W Hallerówce, willi w której gen. Haller z rodziną spędzał letni urlop, od 1990 r. udostępniono do zwiedzania niedużą prezentację przeznaczoną generałowi i Błękitnej Armii.
Obecne Władysławowo to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa nad polskim morzem. Władysławowo to dodatkowo port morski oraz rybacki. Władysławowski port pełni również funkcję mariny. Pomijając gastronomiczne i sanitarne żeglarze mogą skorzystać także ze stoczni remontowej. Z portu warto wybrać się w rejs po morzu bądź Zatoce Puckiej jednym z wielu stateczków wycieczkowych. Istnieje także możliwość odbycia podróży z Władysławowa Skandynawii, na Litwę bądź Łotwę. Wędkarzy zaciekawi pewnie fakt, iż z Władysławowa urządzane są rejsy z możliwością wędkowania w morzu.
Kolejną ciekawostką miejscowości jest znajdująca się na Władysławowskiej promenadzie Aleja Gwiazd Sportu. Została utworzona w 2000 roku i od tego czasu wbudowywane są w chodnik gwiazdy dla największych znakomitości polskiego sportu. Swoje gwiazdy posiadają w tamtym miejscu m.in. Jacek Wszoła, Robert Korzeniowski, Kazimierz Deyna, Jerzy Kulej, Dariusz Michalczewski, Irena Szewińska, a również Michel Platini. Raz rocznie, w lipcu organizowany jest tu Festiwal Sportu.
Rozpoznawalnym punktem letniska jest również Dom Rybaka – siedziba gminy z rozpoznawalną basztą widokową z której warto zachwycać się panoramą Władysławowa i okolicą.
Władysławowo, zważywszy na w związku ze swoim położeniem nad zatoką z płytką wodą, niedużymi falami i sprzyjającymi wiatrami – to doskonałe wprost miejsce do nauki i uprawiania windsurfingu. Więc w okolicy zlokalizowanych jest wiele szkółek oraz wypożyczalni sprzętu wodniackiego.
W skład dużej bazy noclegowej letniska wchodzą liczne komfortowe hotele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, domki oraz pokoje we Władysławowie.

Polecamy
Partner serwisu www.ostrowo.pl

Pokoje nad Morzem

pokoje nad morzem bałtyckim